br />

8 apr. 2011

Final Four BC Mureş 88-100 Gaz Metan Mediaş

Gaz Metan şi Steaua Turabo îşi vor disputa mâine Cupa României. În finala mică se întâlnesc BC Mureş şi CSU Asesoft.

Nici una dintre echipe nu a lăsat inelele să se răcească în debutul meciului, astfel că în minutul 7 era deja 20-25. Gazdele au revenit în joc cu un run de şase puncte, 26-25, dar Jucan şi-a trezit echipa cu un coş de trei, 26-28, şi formaţia oaspete şi-a adjudecat primul sfert, 28-30. Echilibrul s-a mai menţinut o perioadă scură, la 33-32 Uros Velickovic a scuturat plasa din spatele semicercului, 33-35, şi a declanşat tăvălugul medieşean, urmând un parţial de 0-14, 33-49. Cooley a stopat falimentul lui BC Mureş, 36-49, dar la pauza mare tabela indica 40-54. Elevii lui Deri Csaba au fost trădaţi în prima repriză de aruncările de la distanţă, înscriind de doar 4 ori din 13 încercări.

La reluare, formaţia gazdă a reuşit în două rânduri să strângă scorul, dar a fost de fiecare blocată se revină cu adevărat în cărţi de "explozia" unui jucător a Gazului. Prima dată, Mitchell a contribuit cu şase puncte la distanţarea trupei lui Soce de la 47-55 la 48-63, a doua oară cinci puncte consecutive ale lui Tudor Dumitrescu au împins scorul de la 55-63 la 55-68. Sfertul trei s-a terminat cu un parţial de 23-23, medieşenii menţinându-se la 14 lungimi în faţă, 63-77. Ultimul sfert nu a adus nimic nou sub panouri. Gazul şi-a păstrat în permanenţă un avantaj liniştitor pe tabelă şi, pentru al doilea sezon consecutiv, s-a calificat în finală, unde va întâlni Steaua Turabo. "Am avut un meci dificil cu BC Mureş, formaţie care a jucat pe teren propriu. Ne bucurăm că am câştigat şi am reuşit să ne calificăm pentru a doua oară în finală. Sper că ne-am învăţat lecţia şi nu mai lăsăm să ne scape trofeul. Steaua mi s-a părut foarte bună, este un adversar puternic, au banca lungă, dar suntem pregătiţi să luptăm pentru Cupă. CSU Asesoft a ratat iar finala, dar asta nu înseamnă nimic pentru campionat. Nici în sezonul trecut nu au prins finala şi apoi nu au pierdut nici un meci în play-off. Primele cinci clasate au şanse la titlu", a declarat Tudor Dumitrescu, jucător al Gazului. Principalii marcatori pentru Gaz Metan au fost Howell 23, Ivanovic 17 şi Nicoară, în timp ce de la BC Mureş s-au remarcat Forte 27, Căpuşan 20 şi Cooley.