br />

21 ian. 2012

Divizia A: Gaz Metan – Poli Iaşi 105-54

Medieşenii s-au încălzit pentru derby-ul cu BC Mureş din etapa viitoare trecând de codaşa Poli Iaşi cu scorul de105-54 (23-18, 26-14, 33-7, 23-15). Pe foaia de joc a gazdelor nu a figurat Deven Mitchell.
Ieşenii au pus primele puncte pe tabelă prinr-un three point play al lui Vlad Popovici şi, pe fondul unei evoluţii bune a lui Mădălin Nicolae, autor a 9 puncte, au ţinut pasul cu adversarii în primul sfert, încheiat la 23-18. La reluare, însă, echilibrul a fost rupt de Craig Moore, cu 11 puncte, din care 9 prin reuşite din afata semicercului, puse pe tabelă de fundaşul american, gazdele ducându-se la 40-22 până în minutul 15, pentru ca la intrarea la vestiare să fie 49-32.
La revenirea pe parchet, pe teren a mai existat o singură echipă, Gaz Metan nu a mai iertat nimic şi a realizat un parţial de 33-7, care a făcut ca în minutul 30 diferenţa dintre cele două formaţii să fie de 40 de puncte, scor 79-39. În ultimul sfert, tehnicianul Ovidiu Teleabă a rulat întreg lotul, dar, indiferent de jucătorii aflaţi în teren, medieşenii au încins inelele până la fluierul de final, care s-a auzit la 105-54