br />

15 ian. 2012

Divizia A: Energia Rovinari – Gaz Metan 79-85

În prima etapă a returului, medieşenii s-au impus la Târgu-Jiu la scorul de79-85 (15-24, 20-25, 26-18, 18-18), la capătul unui meci în care gazdele nu s-au aflat niciodată la conducere.
Ivan Ivanovic a făcut 0-3 de la linia de pedeapsă şi jocul a curs în favoarea formaţiei vizitatoare până la 9-13.Porter Troupe a strâns scorul la 12-13cu un coş din afara semicercului, darGaz Metan şi-a continuat recitalul, desprinzându-se la 12-20, pentru a-şi adjudeca apoi primul sfert la 15-24. Diferenţa a crescut la reluare, scorul ajungând la 15-29 până în minutul 11. Gorjenii s-au trezit din letargie şi au echilibrat forţele, dar parţialul de 20-20 înregistrat până la pauza mare nu a făcut decât să menţină trupa lui Ovidiu Teleabă la plus 14, fiind 35-49

Cei de la Energia nu au depus însă armele şi au revenit mai decişi pe parchet, iar Steffel şi Kabengele şi-au adus echipa la zece lungimi în spate la 39-49. Tudor Dumitrescu a încercat să stopeze avântul adversarilor cu specialitatea casei, o reuşită de trei pentru 39-52, dar băieţii lui Slobodan Popovic au continuat cursa de reducere a handicapului, reuşind să strângă situaţia la 55-59Moore a scuturat însă de două ori plasa coşului cu aruncări de la mare distanţă şi medieşenii şi-au păstrat un avans cât de cât liniştitor până la ultima pauză, când tabela a indicat 61-67. Oaspeţii au ţinut frâiele jocului şi în debutul sfertului al patrulea, împingând scroul la 68-79. Echipa din Târgu-Jiu a încins puţin spiritele, apropiindu-se la 73-79, dar “gaziştii” nu s-au pierdut cu firea şi s-au îndreptat cu paşi siguri spre victorie, rezultat final 79-85.