br />

26 ian. 2012

BC Mureş – Gaz Metan 74-80 [CRONICĂ]

BC Mureş a suferit a doua înfrângere la rând în campionat, după eşecul de la sfârşitul săptămânii trecute cu CSM Bucureşti, echipa antrenată de Srecko Sekulovic cedând pe teren propriu în faţa formaţiei Gaz Metan la scorul de74-80 (15-15, 20-18, 16-24, 23-23). De la gazde au lipsit Adi Tudor şi Jason Forte, în timp ce medieşenii nu l-au avut în garnitură pe Ionuţ Drăguşin.

Sekulovic a început partida în formula CooleyPekovicWatsonDumitruStănescu, iar Ovidiu Tealabă i-a trimis pe teren din prima secundă de TomeljakJucanDumitrescuIvanovic şi Zigeranovic.
“Tigrii” şi-au arătat colţii în debutul meciului, conducând 6-0, dar Zigeranovic a deblocat tabela pentru oaspeţi şi jocul s-a strâns, fiind 15-15 în minutul 10. De-a lungul sfertului secund, BC Mureş s-a distanţat în mai multe rânduri, prima dată la 19-15, când avântul le-a fost stopat de Moore cu un coş de 3, apoi chiar la 9 puncte la 33-24, dar Gaz Metan a revenit de fiecare dată, parţialul de 2-9 de dinainte de pauza mare făcând ca la intrarea la vestiare să se înregistreze scorul de 35-33.
Repriza a doua fost inaugurată de Ivanovic, care a scuturat plasa coşului din spatele semicercului, şi “gaziştii” au preluat frâiele jocului, ducându-se la 37-44 până în minutul 23. Stănescu a strâns scorul cu două libere şi un dunk la 41-44, însă trupa lui Teleabă şi-a continuat recitalul şi s-a desprins de două ori la 9 lungimi, 42-53 şi 48-57. Terţa lui Pekovic din ultimele secunde ale sfertului al treilea a strâns însă situaţia la 51-57 şi a încins partida.
Baczo Balasz a trecut mingea prin inel pentru 53-57, dar Moore s-a opus ascensiunii adversarilor, înscriind de trei, şi formaţia vizitatoare a condus ostilităţile până la 53-64Stănescu a sunat trezirea pentru ai săi cu un three point play şi Watson a pus 5 puncte consecutive pe tabelă, apropiind BC Mureş la 63-64, dar Tomeljak şi Ivanovicau marcat pe rând de trei şi au împins scorul la 63-70, iar trupa lui Teleabă a mai avut emoţii doar în ultimele secunde ale meciului, când Pekovic a băbat mingea în coş din spatele semicercului pentru 74-76Ivanovic şiNicoară au fost însă imperturbabili la linia de pedeapsă, în timp ce Watson a ratat de la distanţă, astfel că rezultatul final le-a fost favorabil medieşenilor, 74-80.