br />

10 ian. 2012

Cupa României: Gaz Metan – CSM Bucureşti 84-80

Echipa din capitală s-a califical în Final Four-ul Cupei după ce a trecut în faza sferturilor chiar de deţinătoarea trofeului,Gaz Metan. Bucureştenii au pierdut returul de pe Târnava Mare cu scorul de 84-80(27-23, 19-22, 27-12, 11-23), dar victoria de pe teren propriu la 91-85 le-a asigurat un plus 2 la general.
Bucureştenii au deschis scorul prinMcKenzie, dar Tudor Dumitrescu a scuturat imediat plasa coşului de la distanţă pentru 3-2, pentru ca medieşenii să se ducă apoi la 7-4CSM a apăsat acceleraţie şi jocul a continuat în uşoara notă de dominare a formaţiei vizitatoare, dar Dumitrescu s-a opus din nou ascensiunii adversarilor, egalând prin reuşite de trei la 12-12 şi 17-17. Ivanovic a pus gaz pe focul gazdelor, înscriind şi el de la distanţă pentru 20-17, şi echipa antrenată de Ovidiu Teleabă şi-a adjudecat primul sfert cu 27-23

La reluare, Gallimore şi-a trecut în cont patru puncte la rând, restabiliând egalitatea la 27-27, şi cele două echipe au mers cap la cap până la 39-36, când Craig Moore a rupt ritmul cu un coş de trei, prin care, la 42-36Gaz Metanrecuperase pentru prima dată diferenţa de şase puncte din tur. Ivanovic a trecut mingea prin inel pentru 44-36 şi lucrurile păreau să curgă în favoarea gazdelor, dar run-ul de 0-6 al trupei lui Şapera de dinainte de pauza mare a făcut ca la intrarea la vestiare avantajul “gaziştilor” să fie minim, scor 46-45.
Medieşenii au revenit mai decişi pe parchet şi au realizat un parţial de 13-0 prin care s-au desprins la 59-45. Oaspeţii s-au trezit din letargie şi s-au apropiat la 59-50, dar Dumitrescu a încins inelele pe finalul sferturui al treilea şi cu 8 puncte ale şeptarului, Gaz Metan a condus 73-57 la o jumătate de oră de la începutul partidei.
Dumitrescu şi-a continuat recitalul, înscriind pentru 76-57, dar de la acest scor bucureştenii au “ascuns” mingea de adversari şi au pus 21 de puncte pe tabelă, primind doar două, astfel că în minutul 38 a fost 78-76. Situaţia părea fără ieşire pentru Gaz Metan, dar acelaşi Tudor Dumitrescu a reaprins speranţele în tabăra gazdelor cu o nouă reuşită de trei pentru 84-78. Medieşenii s-au precipitat însă în ultimele secunde şi nu au mai reuşit să înscrie, în timp ce McKenzie şi Fometescu au mers pe rând la linia de pedeapsă, ratând fiecare câte o aruncare, dar rezultatul final de 84-80 trimite echipa CSM Bucureşti la turneul final al Cupei României.