br />

14 mar. 2012

Gaz Metan 83 - 77 "U" Mobiltelco

Echipa antrenată de Ovidiu Teleabă s-a impus în derby-ul etapei cu numărul 26, dispunând pe teren propriu de campioană cu 83-77 (20-18, 18-16, 16-20, 29-23).
Primul sfert s-a desfăşurat sub semnul echilibrului, oaspeţii fiind împinşi din spate de Mihai Paul, care a pus 10 puncte pe tabelă pentru 20-18 în minutul 10. Dykes a egalat la 20-20 imediat la reluare, însă jocul a continuat în nota de dominare a medieşenilor, care s-au desprins la 29-20, iar apoi chiar la 36-24. Băieţii lui Ţenter s-au trezit din pumni şi coşul din afara semicercului al lui Dykes din ultima secundă a sfertului al doilea a făcut ca la intrarea la vestiare să fie 38-34.
La revenirea pe parchet, clujenii au realizat un run de 0-11 prin care au întors situaţia la 38-45, dar Zigeranovic a stopat falimentul alor săi, iar Tudor Dumitrescu le-a dat un impuls medieşenilor cu o reuşită de trei pentru 43-45şi forţele s-au echilibrat, la ultima pauză fiind 54-54. În sfertul al patrulea s-a mers cap la cap până la 66-66, când “gaziştii” au început încet, dar sigur să câştige teren, în minutul 39 tabela indicând 79-71“U” s-a apropiat la 80-77 prin două aruncări de trei, însă până la final doar Moore a mai trecut mingea prin inel, de la linia de libere, astfel că ultimul fluier a consemnat victoria celor de la Gaz Metan cu 83-77.